Представители на бизнеса и на синдикатите ще договарят минималните осигурителни прагове в началото на септември. След заявката на работодателски организации, които призоваха членовете си да не подписват споразумения, срокът за договаряне бе удължен до 16 септември, поради факта, че не се стигна до споразумение между двете страни.
„Този отказ налива вода в мелницата на административния подход и накрая правителството ще определи някакви минимални осигурителни доходи, което е по-лошият подход. Ако това се случи, то ще удари интересите на работниците и те няма да стоят мирни“, каза в ефира на БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров. Днес синдикатът ще огласи своята позиция по работодателския бойкот.
Димитров посочи още, че договарянето има вече 13-14 годишна история и е доказало, че подпомага изсветляването на икономиката и борбата с нелоялните практики. По думите му работодателските организации не са единни, но той изрази надежда, че ще бъде проявен здрав разум и работодателите ще седнат на масата на преговорите.
„Големият, светлият български бизнес ще бъде поставен в некоректна и неконкурентна среда, а цялата система на осигуряването ще загуби доходи. Няма печеливш в тази ситуация“, коментира председателят на КНСБ, подчертавайки, че синдикатите не са единствената страна, която има интерес от това договаряне.
Синдикатите предлагат между 5 и 20 процента увеличение на праговете за отделните категории персонал в различни икономически дейности. Васил Велев
Според работодателите, тъкмо компаниите в светлия сектор на икономиката много отдавна са предложили отпадането на тези прагове. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев обясни, че предложението да отпаднат минималните осигурителни доходи се прави по няколко причини, сред които и липсата на подобни европейски практики. По думите му няма друга държава в ЕС, където да има такива доходи.
Велев нарече минималните прагове административна патерица, която няма нищо общо с пазара и поясни: „Вторият голям мит е, че ако тези доходи не подпират отдолу минималната работна заплата, тя няма да расте - тъкмо обратното: тя може да расте с адекватни и по-високи темпове“.
Минималният осигурителен доход много отдавна увеличава сивия сектор. Това сочи мнението на една трета от анкетираните по темата работодателите. Велев допълни, че сивият сектор се увеличава поради грубата административна намеса на държавата.
Коментари