2,3 млн. души в България живеят с общ доход под прага на бедност. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на пресконференция днес.
По думите на Димитров тези, които живеят изключително добре по българските стандарти са около 1 400 000 души. Той обясни, че те живеят с над 560 лева на месец на член от семейството. Живеещите с между 295 и 560 лв. са 3 500 000 души. В тази група има ръст с 3,2%, съобщава "Фокус".
Според Димитров все още има подчертан превес на бедните и небогати домакинства. „Това определя и нашите продължаващи искания. В изследване на Евростат личи каква част от населението е подложена на бедност и социално изключване“, заяви той.
Виолета Иванова, изследовател от КНСБ, заяви, че за месечната издръжка на едно 4-членно семейство са нужни 2243 лв. или по около 560 лв. на човек.
"Дефлацията все още устойчиво не е преодоляна, въпреки че в началото на годината се забелязваше лека инфлация“, уточни тя. По думите ѝ през третото тримесечие продължава низходящият темп на сумата, необходима за издръжка и отчита намаление с 0,2% спрямо предходния период. Иванова коментира, че факторите, които оказват влияние, са цените на петрола, руското ембарго и намаляване на цените на топлоенергията с 8,8% от началото на годината.
Данните на изследването показват, че над 1/3 от българското население живее в условия на тежки материални лишени. „Има намаление спрямо 2008 година с близо 8%“, обясни Пламен Димитров.
Президентът на КНСБ посочи още, че България продължава да заема първото място по част от население, което живее в крайна бедност. „Пазарът на труда, който загубихме през 2008 година, не е възстановен. Стъпвайки върху този анализ, продължаваме да настояваме за увеличение на доходите във всички сектори и системи. Поне 10-15% увеличение на доходите във всички области са необходими за следващата година, за да възпираме движението на работниците към Западна Европа“, заяви Димитров.
Коментари