На Черноморието може и да очакват слаб сезон, но във вътрешността на страната се наблюдава увеличение на интереса към туристическия продукт. Това отбелязват от Българската асоциация на туристическите оператори и туристическите агенти.
Те посочват, че в последните години това се очертава като положителна тенденция – април, май, юни, септември, октомври, са най-активните месеци за културно-опознавателен туризъм, който генерира и висок растеж и приход.
Даниела Стоева, която е председател на Българската асоциация на туристическите оператори и туристическите агенции, коментира темата пред БНР:
“Определено се забелязва, даже и с просто око, не е необходимо да търсим статистически данни, че има ръст на туристопотока към България във вътрешността на страната, ориентиран в различните видове алтернативен туризъм. Това е тенденция от няколко години насам. Не мога да кажа, че това се случва именно тази година. Миналата година данните, с които боравим, са изключително оскъдни по отношение на това, което статистиката ни предлага, но правейки паралел какво се случва в градовете, които са основни центрове на културния туризъм, забелязваме едни ръст, който се движи от между 18, 20, 22% - последните две години“.
Стоева коментира още дали това важи в еднаква степен за българските и за чуждестранните туристи:
“Смятам, че в момента посоката на растеж е по-скоро във входящия туризъм, т.е. чуждестранните туристи в България. Естествено има раздвижване във вътрешния туризъм по отношение на обектите ни, свързани с културно-историческото наследство, особено от страна на ученическите ни екскурзии, но този ръст, който ние отчитаме, е на база на посещенията на чуждестранни туристи“.
Коментари