Туроператорът не може да променя цената на организираното пътуване при оставащи по-малко от 20 дни до заминаването. Други съществени условия в договора подлежат на редакция не по-късно от десет дни до началната дата. През останалото време при неприемлива за потребителя промяна на тези параметри той има право да се откаже от договора без да дължи неустойки. Това напомни председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов преди началото на активния летен сезон и почивките.
Съществени елементи на организираното пътуване могат да бъдат маршрут, превозни средства, места за настаняване, културни и исторически забележителности за посещение и т.н.
По отношение на цените, Маргаритов предупреди, че има нереалистично ниски цени за туристически услуги. Като уточни, че много зависи от включените в пакета компоненти, той подчерта, че има нива, под които не може да бъде изпълнено това, което се обещава. „Комбинацията между цветните картинки и хубаво описаните услуги и несъразмерно ниската цена винаги трябва да е подозрителна за потребителя. Преди да пристъпи към закупуване на такова пътуване, той би могъл да осъществи контакт с предлагащия офертата, да зададе няколко контролни въпроса, за да се увери доколко е сериозна и коректна офертата“, каза председателят на КЗП пред националната телевизия.
Маргаритов обясни, че договорът за организирано пътуване, издадените ваучери за включените услуги и платежните документи биха помогнали за решаването на евентуален казус. Важно е обаче туроператорът е регистриран и с валидна застраховка професионална отговорност.
Когато потребителите сами организират пътуването си, рисковете са повече, особено, ако са по-доверчиви и нямат голям опит в селектирането на дестинации, обекти и т.н., смята председателят на КЗП. От негова гледна точка важно е да няма заблуждаваща информация за вида на различния тип обекти и услугите, които те могат да предложат, тъй като при самостоятелна организация това, на което туристите се спират, е пряко свързано с техните търсения.
Коментари