Предполагам, че в рамките на този или началото на следващия месец наредбата за новите екотакси за автомобилите ще влезе в Министерския съвет за обсъждане и одобрение. Това заяви екоминистърът Нено Димов.
Съгласно проектонаредбата (Наредба за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса), електромобилите няма да плащат екоданък, хибридните ще са с миминален налог, а автомобилите с двигател с вътрешно горене, които са на възраст до 5 години, размерът на данъка ще бъде запазен. Говорим за всичко купено след влизането в сила на наредбата, стана ясно от думите на министъра.
Всъщност в края на миналата седмица т.е. на 18 май, Димов обяви, че наредбата "се съгласува" и тепърва ще бъде пусната на обществено обсъждане. Според информацията има идея да има диверсифицирана екотакса за автомобили над 12 тона. Тези МПС не плащат такса при първа регистрация съгласно сегашните правила.
Сегашното положение на нещата е следното – за електромобили екотаксата е 102 лева, а за колите с двигател с вътрешно горене на възраст над 10 години е 275 лева. При от 5 до 10 години възраст на обикновен автомобил се плащат 260 лева, а при кола до 5-годишна възраст – 194 лева. За чисто нов автомобил с двигател с вътрешно горене таксата е 138 лева. При хибридите има леко намаление – 124 лева за нови, 170 лева за до 5-годишни, 215 лева за 5-10-годишни и 227 лева за хибрид на над 10 години.
АЕЦ "Белене"
Това не е нещо, което ни влиза в преките ангажименти. За проекта "Белене" има ОВОС, което е в нашите ангажименти. Така екоминистърът коментира информацията, че ЕК пита за ядрената ни програма и по-точно програмата за управление на отработено ядрено гориво, като иска отговор в срок от 2 месеца.
Димов уточни, че писмото е към енергийното министерство и управлението на проекта "Белене" е тяхно задължение.
На директен въпрос на Нова телевизия дали е опасно да се строи "Белене", Димов отговори, че не е опасно, щом има действаща положителна ОВОС и не коментира защо тогава години наред Бойко Борисов говореше за "Белене" като "гьол". Екоминистърът не коментира и колко технологично иновативни са реакторите за "Белене", защото това не е от неговата компетенция.
Относно евентуалния добив на газ в Добруджа "Русгеоком", Димов посочи, че екоминистерството е дало своето становище и затова сега има съдебен процес – тъй като държавата не е позволила нов добив.
Коментари