От днес, 1 февруари, вече са сила новите винетки за републиканската мрежа, които са по-скъпи от досегашните. В България няма еднодневни винетки, цената на годишната за леки коли е 97 лв., 30 лв. за месец, 15 лв. за седмица.
Нови стикери могат да бъдат закупени от бензиностанциите, пощите, големите търговски вериги, областните пътни управления, гранично контролно-пропускателните пунктове.
Хората с увреждания с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност имат право на безплатен годишен стикер. Това право имат и семействата с деца с увреждания до 18-годишна възраст.
Агенция „Пътна инфраструктура“ препоръчва на шофьорите да закупуват винетки само от официално определените за това места. Винетки се продават в над 3300 разпространителски пункта.
Срещу по-скъпите винетки на няколко пъти се проведоха протести в цялата страна. Регионалният министър Лиляна Павлова реагира като каза, че винетки не са задължителни. Всички приходи от винетки постъпват в бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“ и могат да се използват само и единствено за нейните дейности, както е разпоредил законът, категорична бе Павлова.
Приходите от стикерите за 2015 г. са 230 млн. лв. От тази сума се приспадат разходите за производство и разпространение, както и за 190 000 автомобила, които ги използват безплатно. Така остават малко под 200 млн. лв., които АПИ инвестира в поддържането на пътната мрежа. Минимум 60 млн. лв. са разходите за зимно почистване, а останалите средства се използват за изкърпването на пътищата, затова и те са в такова състояние, допълни Павлова. Повишавайки приходите, целим не да изкърпваме пътищата, а да правим широкоплощни ремонти, които са с по-устойчив ефект и поддържането ще става по-лесно, подчерта тя.
Коментари