От днес в сила влизат мерките за борба с корупция в "Пътна полиция". Вече само служители на КАТ могат да глобяват на пътя, а проверките ще бъдат записвани на видеокамери.
Катаджиите вече могат да спират шофьорите само при масови проверки с минимум две патрулки в действие. За записването с камера на видими места и на полицейските коли ще има табели, с които гражданите ще бъдат информирани, че проверката се заснема. Записите от камерите ще се пазят по един месец в Полицейските управления.
Охранителна полиция ще може само да проверява самоличността и багажа на водачите, но не и да глобява за липса на предпазен колан или превишена скорост.
Връщат се и мобилните камери, които съдът обяви за незаконни.
„До момента всички униформени охраняват движението, а от днес вече ще бъде само КАТ. В рамките на месец ще бъдат върнати мобилните камери, нарушенията ще бъдат установявани само в момента. Проверките ще се извършват по т. нар. широкообхватен модел - повече служители контролират повече водачи”, обобщи накратко Алекси Стратиев, бившият шеф на КАТ „Пътна полиция” и експерт по пътна безопасност Алекси Стратиев пред bTV.
Новите мерки обаче срещат и сериозна критика. „Отдръпването на „Охранителна полиция” не е добре, ресурсът на КАТ е много малка част от цялата „Охранителна полиция”. Ако в един град в страната досега е имало 10 патрулни екипа, сега ще останат три”, коментира председателят на Асоциацията на пострадалите от катастрофи Владимир Тодоров.
„По-сериозният проблем е защо храта са принудени да дадат тези 20 лв. – иначе влизат в една тежка едногодишна процедура, която бави тях, съда и КАТ. Законът е от 1969 г., това е бичът на шофьорите”, допълни Тодоров и даде за пример Хърватия и Гърция, където глобяват веднага.
Коментари