От вчера (9 юли) на територията на цяла България вече няма знаци, предупреждаващи за наличието на мобилна или стационарна камера, която снима нарушители на пътя. Пътният знак Е24 вече няма да се използва по силата на промени в Закона за движението по пътищата, приети по бързата процедура по нареждане на премиера Бойко Борисов: "Като ги видят шофьорите, намаляват, а след това газ. Защо трябва да има табела? Нали целта е през целия маршрут да се спазват знаците...". Оказа се обаче, че електронните фишове, които КАТ дава на провинили се по отношение на правилата на пътя, не могат да бъдат връчени на турските шофьори. Информацията е потвърдена от МВР пред в. "Сега".
По закон след заснемането МВР трябва да издаде фиш и след това да издири нарушителя, за да му го връчи. Когато става дума за кола с турска регистрация обаче, полицията няма как да разбере кой е собственикът ѝ, т.е. няма и на кого да издаде фиш. Единственият начин да се получи някаква информация е тя да се поиска от турската държава. Тамошните институции обаче отказват да дадат данни, освен ако не става дума за престъпление. Нарушението на пътя се наказва административно с глоба или друга санкция, а не по Наказателния кодекс (НК). Така КАТ се оказва с вързани ръце.
В момента се правят опити проблемът да се реши чрез външно министерство, обясниха от полицията. Не е ясно дали ще има резултат. "Водихме срещи във външно и помолихме, ако може, чрез тях евентуално да ни се върне някаква информация", обясниха от полицията.
-
Колко излиза ремонтът на автомобил, поразен от градушка?
Градушката се движи с 300 обяви за час. Това показва справка...
виж още
Интересен факт е, че по отношение на пътните нарушители България получава информация от държави, които не са в ЕС - Сърбия и Македония. Но единствената възможност турски шофьор да бъде глобен у нас е, ако бъде спрян от патрул на пътя.
Другите промени на пътя
В сила влязоха и други промени: собствениците на автомобили например ще носят отговорност, ако са предоставили колата си на неправоспособен, пиян или дрогиран шофьор. Те ще са отговорни и ако автомобилът се управлява с повече от 50 км/ч над разрешеното в населено място. Санкцията ще е върху колата, т.е. ще засяга собственика, а не само шофьора - автомобилът ще се спира от движение за до една година.
-
Глобите от електронни фишове масово не се плащат
Шофьорите масово бойкотират плащането на глоби за нарушение по пътищата, които са им наложени чрез ...
виж още
Коментари