Бизнесменът Кирил Домусчиев в крайна сметка ще трябва да плати 52 млн. лв. неустойка по договора за приватизация на Параходство "Български морски флот" - БМФ, съобщи Mediapool. Това показват окончателните сметки на Агенцията за приватизация, която наскоро се трансформира в Агенция за публичните предприятия и контрол.
Сумата ще бъде предявена от агенцията пред Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата (БТТП). Неустойката е за неизпълнение на предвидения по договор средногодишен общ тонаж на корабите за целия 10-годишен следприватизационен период.
Начислена е и неустойка за неспазване на средния брой работници, която е платена. Изискването за размер на инвестициите е било надвишено с 14 млн. лв., но с тях не може да се приспадне дължимото по другия ангажимент.
Към момента Домусчиев е платил над 5,8 млн. лв. наустойки по приватизационния договор. Към които сега предстои да се прибавят въпросните 52,25 млн. лв., по които предстои арбитражното решение.
За миналата година БМФ е на загуба от 128 млн. лв. Дружеството има задължения към персонала си за 4,758 млн. лв., за осигуровки дължи 352 000 лв., а неплатените данъчни борчове са за 3,421 млн. лв.
Параходство "Български морски флот" беше приватизирано през 2008 г., като 70% от БМФ станаха собственост на "Кей Джи маритайм шипинг" на "Адванс пропъртис" - холдингът, обединяващ голяма част от бизнеса на братята Кирил и Георги Домусчиеви.
Цената беше 440.1 млн. лв. През лятото на 2016 г. се разбра, че изискванията за тонаж и плавателен състав най-вероятно няма да бъдат изпълнени и купувачът поиска от Арбитражния съд при БТТП те да се променят заради криза в корабния бизнес.
Гласност на случая пък даде тогавашния вицепремер Валери Симеонов. Домусчиев в крайна сметка загуби делото за промяна на приватизационния договор във Върховния касационен съд.
Коментари