Борисов да отговори защо отиващото си правителство сменя по спешност ръководството на държавните „Кинтекс“ и назначава нов директор в ВМЗ-Сопот.
Това попита по време на пресконференция зам.-председателят на ПП АБВ Румен Петков. По думите му двете предприятия, които попаднаха в забранителния приватизационен списък в началото на годината, благодарение и на усилията на АБВ, се ръководят добре.
Ръководствата са възстановили пазарите им и са сключили договори за стотици милиони евро. Въпреки това в петък в „Кинтекс“ е сменен бордът на директорите, във ВМЗ пък е назначен без никаква необходимост още един изпълнителен директор.
„В петък по абсолютно необясними причини бордът на „Кинтекс“ е сменен и са назначени други хора, а това което е поразяващото, е, че те са назначени със срочни договори за два месеца и една седмица. Смяната на ръководството сега буди абсолютно недоумение. Това стресира като цяло производителите, защото те усещат, че партньорите на “Кинтекс“ могат да охладят ентусиазма си за работа с българския военно-промишен комплекс.
Тези 164 млн. евро договори за изпълнение, с изключение на 10 млн., са насочени към българските производители. Това плод-зеленчук да беше, не може да се отнася така държавата към ръководството на предприятието. А и тук говорим за най-специфичния, най-деликатния сектор изобщо в световната икономика. Да освободиш едно успешно ръководство, което ти е гарантирало износ за 164 млн. евро без всякакви аргументи, и някак си зад гърба на комплекса и обществото, и да назначиш ново ръководство за 2 месеца, това е абсурдно. И след като министър-председателят Бойко Борисов не реагира, значи той е съпричастен към този подход. Сега, дали те се въртят да си играят, образно казано, „за последно десет“, не е наша работа да коментираме. Ние се противопоставяме обаче на този подход в икономиката ни. Настояваме за ясен отговор от премиера, за причините и мотивите за смяната на ръководството на „Кинтекс“ и той споделя ли начина, по който бяха направени тези промени “, посочи Петков.
Според него подобни рокадни маневри се осъществяват и в ръководството на ВМЗ – Сопот. „Предприятие, което беше в много трудно положение. Предприятие, което направи много сериозни крачки напред, но се назначава втори изпълнителен директор. Ако това е начинът да се бори безработицата – навсякъде да слагаме в държавните фирми по двама-трима директори - трябва да е ясно, че тази дяволия я плащат данъкоплатците, българските граждани. Това са немотивирани действия на правителството в оставка. Когато правителство в оставка тръгва на такива разправи в ключов сектор на българската икономика, това не понамирисва, това откровено вони. Министър-председателят трябва много ясно да каже позицията си – той съучастник ли е в удара по „Кинтекс“, в утежняването на ръководството на ВМЗ – Сопот, за да знаят българските граждани кой на каква позиция е“, заяви Петков.
Думите на Петков допълни зам.-председателят на Народното събрание и зам.-председател на ПГ на АБВ Кирил Цочев. „Смяната на ръководствата на ВМЗ и на „Кинтекс“ е неприемливо. За следващите около 6 месеца на политическа нестабилност ще се сменят няколко правителства и трябва тези предприятия, които са стабилни, да продължат да работят по същия начин, докато това своеобразно безвремие не отмине и не дойде едно ново постоянно правителство. Трябва да се има предвид, че предприятията от ВПК са едни от най-сериозните за икономиката на България, те носят доста сериозни приходи на държавата, особено при едно добро управление“, посочи той.
Коментари