В последните дни на управлението си министърът на икономиката в оставка Божидар Лукарски започна финални размествания в бордовете на част от държавните фирми, които са под негова опека. Наред с бивши депутати, в тях влязоха и негови съветници.
Един от тях е бившият кадър на НДСВ, икономистът Владимир Каролев, който вече е в Съвета на директорите на "Национална компания Индустриални зони". Той е бил назначен буквално преди дни, а мандатът му изтича в края на 2017 г., показва справка във фирмените регистри. Каролев влиза на мястото на Николай Ценков. Любопитно е, че тази година в управата на компанията е влязъл и бившият депутат от ДСБ и зам.-министър на екологията Нено Димов, пише "Сега".
Промени ще има и в ръководството на държавната компания за млечни изделия "Ел Би Булгарикум", откъдето от 1 декември поради изтичане на мандата си отива целият борд на директорите. Промени има и в принципала на "Ел Би" - Държавната консолидационна компания (ДКК), която също е под опека на икономическото министерство. В ДКК промените са започнали още през есента, когато са били сменени двама от общо тримата членове на борда на директорите. Тогава са били освободени Лъчезар Борисов и Иван Симеонов, а на тяхно място са влезли други двама - Красимир Тенев и Лъчезар Калбуров. Третият член на ДКК, който е и изпълнителен директор на компанията - Ясен Спасов, засега запазва поста си.
Промени предстоят и във ВМЗ-Сопот, тъй като мандатът на ръководството на оръжейното дружество изтича в края на годината. Подобна е ситуацията и в "Кинтекс", където мандатът на Съвета на директорите изтича през февруари. По информация на в. "Капитал Дейли" промените вече са факт, но все още не са отразени в Търговския регистър. Във ВМЗ например вече са определени нови членове на борда и втори изпълнителен директор - Атанас Трифонов. Според депутати от левицата това е политическо назначение, тъй като Трифонов е временен председател на ГЕРБ в Сопот. От разместванията в управата на вазовските заводи поста си запазва единствено настоящият му шеф - Иван Гецов. Синдикатите във ВМЗ приемат рокадите със смесени чувства и не виждат логика в промените, тъй като министърът в оставка Божидар Лукарски не веднъж е изтъквал, че заводът е затрупан с поръчки и работи добре. Само за първите шест месеца компанията регистрира печалба от 72.3 млн. лв. на фона на загуба от 1.65 млн. лв. за същия период на миналата година.
Коментари