Със средствата по Националния иновационен фонд (НИФ) ще бъдат финансирани научно-изследователска и експериментална дейност, а иновацията в проекта може да е в продукт или услуга, като целта е тя да бъде приложима в бизнеса.
Това заяви заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, която откри информационен ден във Варна, на който бяха представени условията за кандидатстване по осмата конкурсна сесия на Националния иновационен фонд (НИФ), който се администрира от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). В информационния ден участие взеха представители на бизнеса и научната общност.
Зам.-министър Везиева изтъкна, че проектите, които се финансират от НИФ, ще трябва да приключват с прототип, който да бъде внедрен в производството. Ще бъдат финансирани и стартиращи, и вече работещи предприятия.
„Важна промяна е цялостното ориентиране към резултатност на проектите“, каза тя и допълни, че след като се изработи прототипът, проектът ще може да кандидатства за финансиране и по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", за да бъде вложен в производството.
Средствата по НИФ за 2016 г. са в размер на 5 млн. лева. Допустимите области за финансиране са четири: „Мехатроника и чисти технологии“, „Информационни и комуникационни технологии и информатика“, „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии“, и „Нови технологии в креативните и рекреативните технологии“, обяви Везиева.
Зам.-министърът на икономиката посочи , че вече има възможност за подаване на проекти електронно.
Променен е максималният срок за изпълнение на проектите от 36 на 18 месеца, а приемът на проектните предложения ще се извършва от 30 септември до 31 октомври 2016 г.
Коментари