Има ли опасни електроуреди на пазара и как да ги разпознаем? Как да изберем електроуред с висока степен на енергийна ефективност, тоест с нисък разход на потребление?
Всеки пети електроуред, проверен през миналата година, е показал едно или друго отклонение. Най-често то е свързано с липса на инструктаж, указания, както и сертификати.
Експертите съветват да купуваме електроуреди само от проверени търговци. Така ще се сдобием и с гаранция, която стои търговецът. При проверките на пазара контролните органи следят дали всеки уред има маркировка. Както и дали е придружен от инструкции на български език и данните на търговеца.
За да се ориентират по-лесно потребителите - до две години всички електроуреди ще са с нови етикети. Те ще се обозначават с нова енергийна скала от A до G.
„Тя ще е само с букви и ще бъде доста по-разбираема”, обясни Йордан Вакъвчиев, управител на магазин за продажба на техника, пред Нова телевизия.
В европейските домакинства има повече от 188 милиона уреда над 10 години. Сметките показват, че подмяната на стари телевизори с нови, например, води до спестяване на електроенергия с до 80 %, а замяната на неефективните хладилници и перални с нови в ЕС ще доведе до икономии в размер на 8000 GWh годишно.
„Изхвърляйки един стар подобен уред – при една сметка от 200 лева – това са около между 80 и 100 лева икономия”, обясни Йордан Вакъвчиев. Крайната цел е сметките на домакинствата в Европа за ток значително да тръгнат надолу
Коментари