Водомерите да станат собственост изцяло на местните ВиК дружества - това предлагат от Асоциация "Активни потребители". Както при електромерите собствеността е на електроразпределителното дружество, аналогично така трябва да бъде и при водомерите, обясни председателят на асоциацията Богомил Николов пред БНТ.
Според него ако доставчикът се грижи за подмяната на уредите и следи сроковете, това ще е много по-изгодно и за двете страни, тъй като една услуга, когато се доставя на едро, винаги е по-изгодно.
Ако цената на тази услуга се регулира от КЕВР, то няма опасност монополистът да злоупотребява, допълни той.
Николов заяви, че в асоциацията постъпват много жалби от хора, които не могат да разберат дадена институция, което означава, че нещата са доста сложни и неразбираеми.
Водомерите с изтекла метрологична валидност в София са малко над 150 хиляди. Според инж. Валентин Милушев от "Софийска вода" всички водомери, които се продават в България, са одобрени за използване. Гражданите могат да избират дали да поръчат цялата услуга на "Софийска вода", или сами да закупят водомера и след монтаж да се обадят на водоснабдително дружество да го пломбира.
Санкции няма да има след 90-дневния срок от уведомителното писмо на "Софийска вода", каза инж. Милушев. Просто след изтичане на метрологичната валидност водомерът вече не може да бъде средство за официално отчитане и измерване на преминалите количества, тъй като не е потвърдена неговата валидност.
Коментари