Физическите и юридическите лица, които искат да намалят данъчната тежест върху приходите си, могат да насочат поглед към България, пише в свой анализ авторитетното американско бизнес издание Wall Street Journal.
На този свят не съществува такова нещо като живот без никакви данъци, но някои държави и места по света предлагат много по-малко данъчно бреме, отколкото други, казва вестникът.
Според доклад на консултантската компания AIRINC, който обхваща 125 държави, България е на едно от челните места в следното съотношение – всеки допълнителен долар, който плаща чуждо физическо или юридическо лице за генерирани приходи в съответната държава. Всъщност страната ни, заедно с Казахстан, е сложена на първо място като държава с най-добри данъци. Защото основната ни ставка е плоска – 10%. Същото е положението и в Казахстан.
Като най-лоши от гледна точка на данъци държави са посочени Словения с 61,10% ставка, следвана от Белгия с 59,60%. Всъщност в Словения данъкът върху приходите е 50%, но отделно работодателите плащат и социални налози. Типичен пример в тази насока е Швеция – с висока данъчна ставка (52,9%), но с изключително добре развити социални услуги – здравеопазване и образование.
По принцип данъчните системи на много държави в света предлагат известни облекчения при облагането на чужди компании и физически лица, за да ги привлекат като инвеститори. В Испания например се плаща данък общ доход от 24,75% върху брутните приходи за първите пет години, в които чужденец – физическо лице или компания, работи и допринася за испанската икономика. След тези пет години ставката е вече 51,9%. В Япония пък има отстъпки за работодатели, които наемат за служители чужденци – в някои случаи дори изцяло освобождаване от данъци.
Коментари