България е на 55-то място в света от общо 165 държави според Индекса за икономическата свобода на американската фондация „Херитидж” и вестник „Уол Стрийт Джърнал”.
Мястото ни – между 36-то и 63-то, определя икономиката ни като „умерено свободна”. За тази година отчитаме ръст в представянето си – с 1,1 пункта до общо 66,8 пункта. Пред нас обаче личи името на Македония – на 53-то място. Зад нас са Румъния, Франция, Италия и Хърватия. Топ три на най-свободните икономически държави е Хонконг с 89,6 пункта, Сингапур с 89,4 пункта и Нова Зеландия с 82,1 пункта.
По отделните показатели отбелязваме растеж по отношение на борбата с корупцията, но изрично се посочва, че съдебната ни система не прилага ефективно имотните права. „Съдебната система може да е препятствие за чуждестранните инвеститори”, гласи изричното предупреждение. Засегната е и държавната администрация, която е определена с думата „непоследователна”. Посочено е и, че през май миналата година е приет закон с изискване за поне пет години пребиваване на българска територия за чужденци, които искат да си купят земя.
Спад се отчита и при фискалната свобода, и при свободата на бизнеса, и при свободата на труда. Не е пропуснат и фалитът на КТБ, макар че там бележката е лаконична – БНБ е поела контрола над операциите на банката на Цветан Василев. Да се стартира бизнес в България отнема по-малко време от средното за света – няма и изискване за минимален капитал, но вземането на определени лицензи отнема над три месеца, казват американските експерти. Те сочат пазара на труда ни като „нуждаещ се от реформа” и добавят, че заради европейските субсидии има нереални цени на земеделска земя.
Коментари