Българските домакинства ще похарчат до 25% от месечните доходи за коледни подаръци, с което България се нарежда на четвърто място по планирани разходи за предстоящите празници. Това показва новото проучване Коледен барометър на "Фератум Груп".
Проучването е проведено в 19 държави и анализира покупателните навици на повече от 23 000 потребители в световен мащаб. Резултатите показват, че най-много от приходите си ще похарчат за Коледа в Мексико (48%), Бразилия (38%), Румъния (29%) и България (25%). Страните, които пък ще разпределят най-малко от месечния си доход за Коледа, са Дания (13%), Финландия (11%), Германия (10%) и Холандия (10%).
"България се нарежда отново в челните позиции за най-високи коледни разходи спрямо разполагаемия доход. Българите все още предпочитат традиционния начин на пазаруване, а 21% от анкетираните ще направят коледните си покупки онлайн. Онлайн покупките във Великобритания и Германия оглавяват тази класация”, коментира Ивет Димитрова, управител на Фератум България.
Резултатите в проучването показват, че бразилците и румънците са склонни да изразходват повече пари за пътувания по Коледа, или до 27% от месечния си доход, докато респондентите от Полша, Латвия и Холандия ще разпределят само 10-13% за пътуване. Когато пътуват, 71% от австралийските респонденти, 56% от канадците и 39% от датчаните са готови да похарчат повече от 100 EUR на вечер в хотелска стая, докато повечето германци (70%), последвани от румънци (33%) и естонци (28%) казаха, че предпочитат по-ниска цена или AirBnB за тяхното настаняване.
18% от участниците посочват, че новогодишното им желание е да прекарват повече време с близките си. Други 14% заявяват, че искат да пътуват повече и 13% - че биха искали да ремонтират къщата си. Спортът и здравословният начин на живот също са на високо място в списъка, като 12% от участниците казват, че биха искали да се упражняват повече.
Най-популярният подарък за Коледа през 2018 г. ще бъде облекло, тъй като този отговор е посочен от 16% от анкетираните. Други предпочитани подаръци са играчки (10%), сладкиши (9%) и забавления за семейството (8%).
Над половината участници посочват, че ще покрият разходите за коледните празници със спестявания.
Коментари