След като в края на миналия месец (юли) стана ясно решението за задължително въвеждане на пръстови идентификатори за достъп до всички болници в страната, много и различни мнения се появиха в публичното пространство.
Мнозина излязоха на протести срещу въвеждането им с аргументи, че по този начин се нарушават правата и се навлиза в личното пространство на гражданите. Заместник-министърът на здравеопазването Шарков от своя страна коментира негативните реакции, обяснявайки, че хората, които са против тази система на работа, са тези, които не искат да има контрол в сферата на българското здравеопазване.
Регистрационната система за здравноосигурителни събитията е на стойност 476 000 лева, а едно устройство ще струва 239 лева на болниците.
Ще има случаи, в които ще се правят изключения с ползването на системата за пръстово разпознаване на пациентите - поради техническа невъзможност за приложението ѝ или някакви медицински предпоставки, които възпрепятстват гражданите да оставят пръстовия си отпечатък. Общите правила обаче ще важат за всички останали случаи.
Системата за идентифициране в болниците ще бъде свързана с мобилно приложение, което ще позволява на хората да следят за нередности и злоупотреби с уникалния им идентификационен код.
Нужна ли е система за пръстово идентифициране в болниците? Какво мислите вие за тези технологични нововъведения в българското здравеопазване? Нарушават ли се наистина гражданските ни права? Споделете с нас в коментарите.
Коментари