Народното събрание отхвърли предложението на БСП да има охрана във всяка болница, която да гарантира, че лекари и пациенти няма да стават жертва на побои.
Промените в закона лечебните заведения не бяха приети със 72 гласа "за", 44 "против" и 52 "въздържал се".
Припомняме, че идеята бе отхвърлена и от Комисията по здравеопазване и тази за вътрешна сигурност.
Макар че действащото законодателство предвижда сериозно наказание за биячи на медици, се оказва, че нападателите са много, но осъдени малко. През тази година едва четирима са получили присъди за нападение над лекари – двама условни, а други двама са били глобени.
Статистиката показва, че през 2015 г. са образувани 4 досъдебни производства, осъдено е 1 лице - да заплати глоба. През 2016 г. са образувани 2 досъдебни производства.
"Червените" искаха здравното министерство и МВР да изработят съвместна наредба, която да регулира охраната в болниците.
По време на дебатите от левицата бяха категорични, че трябва да се сложи край на негативната тенденция медиците, особено от спешна помощ, да бъдат нападани, което води до напрежение в обществото.
"Посегателството срещу лекарите е посегателство срещу основните ценности на обществото. Трябва да се държи сметка и за психологичните проблеми, които имат малтретираните медици, така че ако не се предприемат мерки в посока на охнатата им, това ще засили тенденцията да напускат работата си у нас и да заминават в чужбина, където сигурността им е гарантирана", смятат социалистите е записано в мотивите на тяхното предложение.
От БСП посочват, че и към момента болниците осъществяват охрана по условия, определяни от тях, но в повечето случаи тя е непрофесионална.
По сметки на левицата болниците нямаше да бъдат натоварени с допълнителни разходи, ако промените, които предлагат, бяха станали факт.
Коментари