След като общински, частни болници и неправителствени организации атакуваха в съда новия стандарт по спешна медицина, медици се обявиха в негова подкрепа. Въпреки че самите спешни лекари признават, че нито едно спешно отделение в страната не отговаря на изискванията, заложени в стандарта, те настояват въпросният стандарт да влезе в сила, за да може спешната ни помощ да претърпи чаканата реформа, съобщава "Дарик".
Според анкета, направена от Асоциацията на работещите в спешната помощ, всеки трети спешен медик в страната е готов да напусне системата, ако тя не бъде реформирана. Осемдесет на сто от анкетираните пък посочват, че мотивацията им да останат в спешната помощ са именно предстоящите реформи, заложени в стандарта. Една от тях е въвеждането на триаж, който трябва да разпредели пациентите по спешност.
Според медиците с делата в съда ще се бламира модернизация на спешната ни помощ.
Националният консултант по спешна медицина проф. Стоян Миланов е категоричен, че тези, които спират стандарта по спешна медицина, са против лекарите и пациентите. На обвинението от страна на частните болници, че мерките в стандарта са лобистки, Миланов отговори, че това е лобизъм за адекватна и съвременна спешна помощ.
Медиците са на мнение, че ако стандартът бъде стопиран, ще бъдат преустановени както ремонтите на спешните приемни отделения, така и въвеждането на парамедици в системата.
Общински и частни болници и НПО атакуваха 14 от медицинските стандарти в съда с аргумента, че те предлагат само количествени изменения, но не и промени, които да подобрят качеството на предлаганата медицинска помощ.
Коментари