Правната комисия преодоля ветото на президента Румен Радев, наложено върху текстове от измененията в закона за банковата несъстоятелност, внесени от депутатите от ДПС Йордан Цонев, Делян Пеевски и Хамид Хамид.
Това се случи с 13 гласа на ГЕРБ, "Обединени патриоти" и ДПС, а БСП и "Воля" гласуваха срещу повторното приемане на проекта.
Държавният глава наложи вето с мотиви, че в преходните и заключителните разпоредби има разпоредби, с които се "преуреждат с обратно действие в нарушение на правовата държава настъпили правни последици, придобити права и погасени задължения".
В дебатите по ветото Хамид Хамид изтъкна: "Не споделяме мотивите на държавния глава“. „Предложените от нас текстове са съобразени със законодателството".
"Мисля, че става въпрос за неразбиране на предложените текстове. Ще гласуваме „за“ повторното приемане на закона в зала", каза още депутатът.
Тодор Байчев от БСП посочи, че предлаганите промени в Закона за КТБ няма да попълнят пропуските, каквато е целта на вносителите.
"Законопроектът е противоконституционен, нарушава принципа на правната сигурност, ще създаде правен хаос“, заяви той. „Когато става въпрос за обществен интерес, законодателят ще бъде безкомпромисен към тези, които търсят как да заобиколят правилата - този сигнал даваме", заяви в отговор Йордан Цонев.
Крум Зарков беше категоричен, че депутатите от БСП ще подкрепят ветото на президента. "Това е поредното извънредно законодателство, дано допринесе до по-добри резултати, отколкото предишните такива, които не дават яснота", коментира той.
"Цифрите, съобщени от колегите от ДПС, са достатъчно солидни, за да създадем закон, който е на висотата на предизвикателствата", заяви депутатът.
Социалистът Филип Попов коментира: "Спорна е полезността на закона, доколко с него ще може да се възстанови несъстоятелността на банката“. „Разбирам целта на вносителите, действително следва да се запази масата на несъстоятелността на КТБ със всички възможни средства, но това не е правилният инструментариум", каза още той.
Коментари