"Зададох въпроси, чух даже закани към някакви гадове. Според мен в скандала с продажбата на ЧЕЗ жертвата не е властта. Жертвата сме ние, абонатите на електроразпределителните дружества, българските граждани. Затова и държим да знаем как така тази фирма без история, без капацитет, получава такива големи банкови кредити". Това заяви президентът Румен Радев в пореден коментар относно сделката за продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ.
Радев продължи и с неудобните въпроси: Кои са банките и какви са най-вече механизмите за финансиране? Получила ли е тази фирма (бел. ред. - "Инерком България") политическа подкрепа, за да бъдат банките толкова щедри? И как така отговорните институции научават и започват да действат постфактум?
Изплуваха имена на банки, изплуваха имена на офшорки, затова е много важен механизмът, по който е замислено това финансиране, уточни президентът.
Припомняме, че имената, които излязоха от медията на чешкия премиер Андрей Бабиш "Лидове новини", са тези на "Уникредит Булбанк", Първа инвестиционна банка (ПИБ) и Българската банка за развитие (ББР), като "Уникредит Булбанк" обяви, че не коментира, ПИБ каза, че не е вярно, а ББР все още няма коментар извън думите от вчера (27 февруари) на Бойко Борисов, че е говорил с изпълнителния директор на ББР Стоян Мавродиев и той бил казал, че имало запитване дали банката е склонна да рефинансира дълг в случай на сделка с ЧЕЗ. Става въпрос за заем, теглен през 2016 година от ЧЕЗ от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в размер на 116 млн. евро. Целта на заема е финансирането на инвестиционната програма на ЧЕЗ Разпределение България, както и изкупуването на енергийни съоръжения, част от електроразпределителната мрежа, и управлението на оборотния капитал на дружеството.
Какво още каза държавният глава по темата ЧЕЗ прочетете ТУК.
Коментари