Нов закон ще регулира отпускането на ипотечните кредити. Очаква се това да се случи от средата на март. Проектът вече беше одобрен от Министерския съвет, предстои разглеждането му в Народното събрание.
Документът пренася европейските практики в този тип кредитиране и регламентира дейността на кредитните консултанти, коментира Васил Кендов от Асоциацията на потребителите на банкови и финансови услуги пред БНР.
"Предвижда се регистрация и някаква форма на лицензиране или по-скоро на регистриране на кредитните консултанти, тоест, хората , които да ви дадат съвет за кредит. Но той има ли информацията? Не! Регламентира се по-скоро един търговски пътник. При сключването на договора няма да ви помага със сигурност и не може, дори и да иска. Отнета му е тази възможност. Може да консултира в коя банка и какви условия ще ви дадат", заяви той.
Според Кендов новият проект не дава по-добра защита на потребителя. Запазва възможността на банките да променят лихвите по кредита, но в зависимост от основните лихвени индекси. Няма да се плаща лихва "предсрочно погасяване" след първата година. А кредитоискателите ще имат срок от 14 дни, за да обмислят параметрите по кредита.
Ще отпаднат и годишните такси по обслужване на кредита, ако банката не ги преименува. И отново, до погасяването на ипотеката кредитополучателят ще задлъжнява с цялото имущество, с което разполага.
Разбира се, ще имаме и другия избор - на ограничена отговорност, но при много по-тежки условия, предупреждава Васил Кендов.
"Банката е длъжна да предложи два типа договор - един, в който ти оставаш ограничено отговорен, т.е. до размера на имота и договор, при който си неограничено отговорен, т.е. отговаряш с цялото си имущество, включително с апартамента, който си заложил и с всичко останало, което имаш, както е до момента", допълни той.
Коментари