Комисията по външна политика отхвърли поемането на нов дълг от 16 млрд. лева. На заседанието на комисията присъстваше финансовият министър Владислав Горанов, който заяви, че целта на законопроекта и подписаните договори е основаване на средносрочни програми за имитиран дълг на международните капиталови пазари, като в тях се регламентират задълженията и взаимоотношенията между отделните страни, предаде "Фокус".
„Максималният дълг, който може да бъде поет по програмата е 8 млрд. евро. Сумата е съобразена с необходимостта от финансиране на дефицита. Съобразена е с необходимостта от финансиране на дефицита и падежите на държавен дълг в периода до 2017 година. Вчера предоставихме официална справка на бюджетния дефицит, който се очаква да бъде генериран до 2017 година. Заемът е за покриване на дефицита и възстановяване на вече поети такива дългове. Общият размер на падежиращите държавни дългове до края на 2017 година по оценки е 5 млрд. 994 млн. евро. Общият очакван максимален акумулиран бюджет дефицит е в размер на 3 млрд. 321 млн. евро“, заяви Горанов.
Той посочи, че според него дебатът трябва да бъде воден около това колко трябва да бъде бюджетният дефицит, което сегашното правителство генерира.
„Тригодишната бюджетна прогноза е факт. Дефицитът който ще генерира правителството в максимален обем, ще бъде 3 млрд 321 млн. евро, а остатъкът ще служи за погасяване на дългове на държавата. Новото е, че вместо всеки път да действаме непрогнозируемо, ние сключваме едно Рамково споразумение, което дава предвидимост, че каквото и да се случи с българското правителство, то ще може да поеме дълг и да изпълнява ангажиментите си към кредиторите“, каза още Владислав Горанов.
Въпреки това членовете на Комисията не приеха законопроектът и гласуваха с 9 гласа „за“, 3 „против“, а 6 се въздържаха.
Коментари