КНСБ: Българите не усещат по джоба си ръста на доходите


КНСБ: Българите не усещат по джоба си ръста на доходите
Снимка: БГНЕС

2401

Независимо от увеличението на доходите, няма осезателно подобрение на благосъстоянието на българите. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров при представяне на данни за потребителските цени и издръжката на живот в България.

Към декември издръжката на живота за 4-членно семейство възлиза на 2250 лв. или по 563 лв. на човек от домакинството. Това са разходи за образование, за дома, за храна. Пред последните три години е отчитана дефлация. От КНСБ са предупреждавали многократно, че това носи рискове, заяви Димитров. Има задържане на сумата за издръжка за живот през последното тримесечие на 2016 година. Дефлацията създава проблеми с потреблението и влияе негативно върху растежа на икономиката, който не може да достигне потенциала си.

Експертът от КНСБ Вили Иванова заяви, че има нарастване на издръжката на живот. Средногодишно издръжката е 590 лв., което показва, че има отрицателни темпове и е индикатор, че сме в дефлация за последните три години. Влияние оказват по-ниски цени на петрола на световните пазари, но след второто полугодие на 2016 г. има ръст в цените на петрола на световните пазари и това се е отразило на пазара на горива и у нас.

От данните на НСИ пък става ясно, че 70% от наетите получават по-ниски заплати от средната за страната. Размерът на възнаграждението е право пропорционално на завършеното образование. През 2014 г. 2.56 лв. на час са получавали хората с начално образование. Хората с висше образование са получавали 6.55 лв. на час през същия период.

50% от наетите са получавали около 24% от заплатите, платени в страната, т.е. една четвърт от населението получава близо 30% от парите, изплатени като заплати в цялата страна.

От КНСБ са направили и сравнение в доходите на българите и румънците. През 2007 г., когато България влиза в Европейския съюз, средната работна заплата е била 220 евро, а Румъния с 338 евро. Десет години по-късно през 2017 г. средната работна заплата в Румъния е осезаемо по-висока от тази в България. Румънците взимат 668 евро средна работна заплата, докато у нас тя е 479 евро (937 лв.).

Още от Финанси и застраховане


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички