Изключително ниски биха били възможните потенциални загуби за бюджета, след премахването на ДДС за дарените храни. Това прогнозира Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика, пред "Фокус".
По думите й дори и абсолютно всички фирми, които са регистрирани по ДДС, в цялата верига на производството и търговията с храни, да решат да даряват 0,5% от техния оборот, загубеното ДДС за бюджета би било в рамките на 3 до 10-12 милиона лева.
Според Николова обаче очакванията тази данъчна промяна да отпуши пазара на даренията на храни могат да се окажат крайно оптимистични, защото има редица пречки, които ще създават трудност при цялостното администриране на процеса.
„Едно от тях е например изискването хранителните банки да покриват определена част от територията на страната. Последно това изискване е поне 20% от областите на страната да са покрити от хранителната банка. Това, според мен, създава една излишна трудност за даряването на храни и за работата на хранителните банки, защото дори и една хранителна банка да е активна само в една област или в две области, това, според мен, по никакъв начин не нарушава нейната благотворителна дейност, напротив – тя успява да достигне до нуждаещите се в тези една или две области“, посочи експертът.
Според Николова с тези ненужни тежести, които се вменяват като изисквания към хранителните банки, всъщност се търси начин да не се лицензират много хранителни банки, а по-скоро да се работи с един или два такива субекта. В същото време до голяма степен се ограничава още в зародиш появата на нови хранителни банки, които биха могли да бъдат локални, каза още Десислава Николова.
Коментари