Като оптимизъм по време на безнадеждност може да се определи Бюджетът за 2018 година. Това каза икономистът проф. Боян Дуранкев пред "Фокус".
По думите му традиционно най-важният финансов закон цели структурни промени и подобряване живота на гражданите, България обаче няма шанс скоро да достигне нивата на други страни от ЕС. Въпреки заложеното увеличение на заплатите са налице недофинансирани основни сектори, както и сериозни рискове, добави той.
„Има скрити рискове, които може би ще излязат в следващи моменти – едното е, че ние продължаваме да се заробваме с допълнителни външни дългове. Второто е, че може би ще има проблеми в здравеопазването и НОИ. Има и скрит проблем, който може да се появи – до колко в частните пенсионни фондове ще плащат втората пенсия и дали там няма да се появят дефицити, защото и това е реално. Най-големият проблем, нерешен и в този бюджет – как младите да бъдат привличани да останат в България. ЕС не вижда по какъв начин този нещастен български народ да доближи по някакъв начин до 2030 - 2040 година до средното ниво на развитие на ЕС. В това отношение и Общността търпи огромна критика, тъй като няма стратегия за развитието на такива страни“, обясни проф. Дуранкев.
Той допълни, че 10 години след влизането си в ЕС българският народ няма перспективи, че докато е жив ще достигне средното ниво на ЕС. Така че колкото и да хвалим нашите политици и да свалим Брюксел, Берлин или Париж проблемът е в липсата на стратегия за излизане от тази тежка криза, каза още проф. Боян Дуранкев.
Коментари