Въвеждането на еврото в България може да има само положителен ефект върху икономиката. Възможно е това да се случи през 2018 г. Мярката ще даде на страната ни достъп до европейския финансов пазар, заяви финансовият експерт Емил Хърсев пред "Фокус".
Според него България е приела негативите от присъединяването към еврозоната още през 1997 г., заедно с приемането на валутния борд. „От тогава ние приемаме всички негативи, които трудното обвързване на лева към една от световните валути – германската марка, а в последствие еврото - може да причини на една икономика. Приехме негативите без да получим позитивите. Можем да очакваме изключително и само позитиви от членството на България еврозоната, защото това означава отново да имаме кредитор от последна инстанция, което дава възможност на българските банки да се рефинансират при ЕЦБ – нещо, което в момента не могат да правят“, заяви Хърсев.
По думите му ако България беше член на еврозоната в момента, КТБ щеше да работи, независимо от това какви натрупани проблеми има в тази финансова институция, защото щеше да има кой да поеме този ликвиден шок.
Хърсев каза още, че въвеждането на еврото няма да доведе до повишаване на цените у нас. Този негативен ефект вече усетен през 1997 г. с обвързване на валутния борд. Финансовият експерт допълни, че дори и да има евентуален скок на цените, той ще е краткосрочен.
Коментари