Швейцария отива към вдигане на банковата тайна "чисто репутационно" и заради поет негласен ангажимент, смята банкерът Левон Хампарцумян. Според него Швейцария вдига банковата тайна от чисто репутационна гледна точка и защото върху Швейцария, когато стана кризата, беше оказна помощ отвън срещу негласното обещание банковата тайна да падне. Защото няма съмнение, че сметките в Швейцария са трън в очите на всички данъчни администрации в света, защото се използват за, милата дума е "оптимизиране на данъци", а по-острият израз е "криене на данъци", каза банкерът в интервю за БНТ.
На въпрос ако излязат "едни български имена" какво ще се случи, той отговори: "Ами нищо" и посочи, че би трябвало данъчните да се самосезират, да видят дали тези суми, за които става дума, са изкарани по честен начин. Може и да са им платени данъците, допусна банкерът.
В случая с предложението за падане на банковата тайна около КТБ Хампарцумян коментира, че вдигането на банковата тайна има много силен политически отенък. Но да използваме инструмента падане на банковата тайна в някакви политически или икономически борби - аз съм против, защото това е удар във фундамента на банковата система, заяви той.
Според него процесът на бърз растеж на КТБ не може да се е случил без съдействието на политиците и сега те се чувстват гузни.
Хампарцумян смята, че от КТБ ще бъдат върнати някакви малки пари, но не и големи суми.
"Не вярвам, че ще се върнат големи пари. Крадените пари тичат много по-бързо от тези, които ги преследват. Защото крадците не зачитат никакви правила, никакви закони. Те карат направо и взимат. А тези, които ги преследват трябва да спазват всички правила и трябва да карат по закон", коментира той.
Що се отнася до предложението Димитър Радев да оглави БНБ Хампарцумян каза, че Радев е професионален човек с дълъг опит в България и извън нея, известен е в средите на финансистите.
Коментари