Кои държавни и/или общински дружества са имали банкови депозити в КТБ и кой орган, по какви критерии, е взел решение парите да отидат в тази банка? Този въпрос отправиха депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов към финансовия министър Владислав Горанов по време на днешния парламентарен контрол, на който пак имаше обидно малко депутати.
Отговорът на Горанов беше, че към 30 юни, 2014 година, предприятията с държавно участие от поне 50%, които са имали влогове в КТБ, са 65. Става въпрос за обща сума от 247 млн. лева, уточни финансовият министър. И поиска от депутатите да отправят въпросите си за конкретните предприятия към принципалите им. По отношение на финансовото министерство като принципал разрешенията за откриване на влогове в КТБ са издавани от органите за управление на дружествата, уточни Горанов. Нямаме информация кои общински дружества са имали пари в КТБ, добави той. И отказа да съобщи публично името на което и да е дружество, държало средства в КТБ, защото "по смисъла на закона парите на дружествата са банкова тайна".
По отношение на банковата тайна Петър Славов заяви, че КТБ вече няма лиценз – лицензията на КТБ я няма, така че очевидно вече няма банкова тайна. Евентуално дружествата може да се крият зад търговската тайна, но отново по смисъла на закона в случая има надделяващ обществен интерес и тайната пада, каза Славов. И напомни на Горанов, че след промените в законодателството може да изисква от временните синдици информация кои дружества и колко пари са имали в КТБ. Кажете, за да се знае дали има основания да се сезира прокуратурата за длъжностно престъпление, призова Славов, визирайки действаща наредба за концентрацията на парите на държавните предприятия в банките. Горанов посочи, че първо юристите трябва да кажат дали действително при липса на банков лиценз няма банкова тайна. Притеснявам се, че юридическото тълкувание няма да е еднозначно, каза той.
Коментари