Бихме могли до една година да кандидатстваме за еврозоната. Това каза министър-председателят Бойко Борисов по време на дискусия в столицата, на която присътваха бившия премиер Сергей Станишев, министри и официални лица.
„Не съм оптимист, че в рамките на няколко месеца ще кандидатстваме за еврозоната. Но съм убеден, че бихме могли да се справим в рамките на една година – имаме готовност. В рамките на месец ще ни дадат пътна карта – дали да влезем първо в „Чакалнята“ или първо в паричния съюз. Ще проведем тихи преговори. Иска ми се да стане по-бързо, но системата е бавна и консервативна, а и рисковете са много“, каза още премиерът, цитиран от "Фокус".
Той посочи, че влизането в еврозоната е тема, по която има две мнения.
„Първото положително е, че кредитният рейтинг и лихви по кредити ще тръгнат нагоре, но има обратния вариант като при Гърция. Така че всичко зависи от стабилността на държавата. И понеже винаги сме много по-силни и ние от ГЕРБ, и колегите от БСП, да се черним, но ако погледнем как върви графиката на външния дълг, ще видим, че с Гърция тръгваме от 100% и как до преди няколко дни ние достигаме до 25% дълг, а Гърция – отива до 170%. Сиреч, когато кандидатстваме в еврозоната можем да говорим за стабилност и постоянство, че което и да е правителство това нещо ще го спазва", допълни Борисов.
По думите му е важно, когато се защитава дадена теза, да се имат предвид рисковете. "Ние не представляваме риск за Европа, защото всички правителства не си дадохме националния резерв. Имаме параметри с нулеви бюджетни дефицити, които дават възможност да се постигне стабилност. Да, мигновен ефект може да има – ще вдигнем много доходите веднага, но какво ще стане занапред? Това е основното ни опасение - всеки иска вдигане на доходите веднага и не мисли какво ще стане занапред. Сутринта слушах метеоролозите в Монтана - 15 млн. лв. повече се дадоха са бюджета на БАН и една уважаема жена, която не познавам, каза, че премиерът им е казал да дават за статии, а не за научно приложни дейности. Не бива така вече. Не знаех и че БНР има четири оркестъра, но музиката, която ми свирят през прозореца, не е честна“, каза още премиерът.
„Нашият валутен борд е стабилен – инфлацията е 1.4%. 5-те процента безработица не е най-важното. А това, което направихме тази година – да вкараме 22 хил. деца, които досега не са ходили в училище, да ги вкараме в класните стаи е една добра практика. Има и още много добри практики, които можем да развием“, коментира Борисов.
Премиерът подчерта, че преди да влезе в еврозоната, страната ни трябва да влезе в банковия съюз на ЕС.
„Заедно с Европейската комисия работим в момента да се подготвят документите по кандидатстване в еврозоната, да ги внесем, да имаме пътна карта, както се разбрахме с вицепрезидента на Европейската комисия и комисар по финансите Валдис Домбровскис. Като критерии ние абсолютно сме покрили четири от пет, като петият е формален“, каза министър-председателят.
На въпрос какво означава т.нар. пътна карта, той обясни: „Пътна карта е, за да може, като тръгнем по пътя, да сме сигурни, че ще свършим с положителен успех – за това трябва да направим тези няколко стъпки. Защото страховете след Гърция и огромните дългове, които държавите на юг имат, карат европейците да се страхуват. Особено като виждаме колко време в Италия няма правителство, а дълговите кризи там са страховити. В пътната карта има посочени срокове и критерии – това, което те искат от нас, е първо да влезем в Банковия паричен съюз, а след това и в „Чакалнята“ на Еврозоната. Но това изисква документи в едната, и в другата посока. Банкерите не обичат да се говори публично и сега сигурно ще се подразнят, но все пак нашите сънародници трябва да знаят какво правим. Предварително се извинявам на всички, че малко осветяваме тази пътна карта“, каза още Борисов и обясни, че в Европа животът тече бавно и много по-уредено и европейците не обичат да ги пресират със срокове.
Коментари