Бизнесът настоява за намаляване на плащанията в брой като мярка за борба със сивата икономика. В момента горната граница на допустимите кешови плащания в България е 15 хил. лв., докато в страните от Централна и Западна Европа тя не надвишава 2-3 хил. евро. За 2013 г. индексът "Икономика на светло", изчисляван от Икономическия и социален съвет (ИСС) в България, е 67,77%, докато през 2012 г. е бил 66,74%, сочи анализ на институцията, цитиран от "Стандарт".
В същото време нивото на сивата икономика у нас е с 80% над това в Централна Европа, отчете проф. Лалко Дулевски, председател на съвета. Вчера ИСС представи своето становище за ограничаване и превенция на неформалната икономика, което ще бъде изпратено на президента, в МС, Народното събрание и пр. Досега са предприемани частични мерки за справяне с проблема, затова от Икономически и социален съвет са разработили система за борба срещу сивата икономика, която да бъде оглавена от държавата. ИСС препоръчва усилията да се насочат към нарушенията в трудовото и осигурително право, към практиката фирмите да обявяват по-ниски обороти и печалби, към укриване на мита и данъци и против корупцията при обществените поръчки и конкурси. В тези четири области проявата на сивата икономика е най-силна.
25% от хората у нас не знаят какви са последствията от полагане на необявен труд, което е най-много като процент в ЕС. През 2014 г. 44,4% от работещите се трудят по договори, в които има фиктивни клаузи, докато през 2010 г. те са били само 10,8%. Като мерки срещу неформалната икономика от ИСС предлагат намаляване на регулаторните режими, въвеждане на електронно правителство, прозрачност при обществените поръчки, оповестяване имената и фирмите на работодатели, които наемат работници "на черно", и др.
Коментари