Печалбите на банките в България продължават да се увеличават. През периода януари – септември 2015 г. те са спечелили общо 795 млн. лв. или с 30% повече в сравнение със същия период на миналата година. Само 8 от 28-те трезора регистрират загуби, а 12 от останалите 20 могат да се похвалят с положителен финансов резултат над 10 млн.лв. Това показват данни на БНБ, публикувани днес.
Най-голямата печалба е реализирана от ДСК – 247 милиона лева. Следват я УниКредит Булбанк с 243 млн. лв. и Юробанк България със 71,6 млн. лв. Макар да намалява активите си (следствие на свитото кредитиране в сектора), Юробанк показва значително подобрение в управлението на разходите си. Банката увеличава печалбата си за първите 9 месеца повече от 4 пъти, сравнено с 2014 година – от 19 милиона лева на 79 милиона лева. На четвърто и пето място по печалби пък се нареждат Райфайзенбанк България с печалба 67 млн. лв. и Обединена българска банка с 56,4 млн. лв.
Позициите от 6-о до 10-о място се заемат съответно от Сосиете Женерал Експресбанк (48 млн.лв.), Българска банка за развитие (29 млн.лв.), СИБАНК (24 млн.лв.), ТИ БИ АЙ Банк (23 млн.лв.), ПроКредит Банк (22 млн.лв.).
По относително повишение, т.е. най-голям процентен ръст, първа е Инвестбанк. За периода януари-септември 2015 г. печалбата на банката е вече 1,22 млн. лв. при 82 хил. лв. за същия период на миналата година.
Най-значителни загуби в края на септември 2015 г. отчита Банка Пиреос България – 59,7 млн. лв., като отрицателният финансов резултат се влошава. В края на септември 2014 г. той бе в размер на 25,5 млн. лв. Втора по загуби е Търговска банка „Виктория“ със 7,43 млн.лв.
Алфа Банк, българският клон на БНП Париба и ИНГ Банк пък излизат на загуба, след като година по-рано бяха на печалба.
Според източници от БНБ, цитирани от БГНЕС, Първа Инвестиционна Банка е върнала всичко дължимо за 2015, като дори е успяла да надхвърли плана с 150 милиона. През следващата година ще бъде върната цялата държавна подкрепа. На няколко пъти бе съобщено, че ПИБ е готова предсрочно да погаси всичките си задължения към държавата, но министърът на финансите Владислав Горанов желае изплащането да върви по предварително-уговорения график. ПИБ се нарежда на 12-о място в подреждането на банките по печалби.
На фона на добрите резултати на банките, кредитирането остава свито. На годишна база то е намаляло с близо 5 млрд. лв., което се дължи на цялостната икономическа несигурност у нас и в ЕС.
Коментари