Умерен оптимизъм цари сред банкерите по отношение на ръста на кредитирането. Това стана ясно от изразени мнения по време на ежегодната конференция „Банките и бизнесът“.
Според Добромир Добрев, зам.-председател на УС на „Райфайзен“, в последните месеци в кредитирането се усеща плах ръст, по-осезаемо раздвижване има при заемите за бизнеса. „Най-хубавото е, че след стрес тестовете системата се показа като добре капитализирана. Засега несигурността след изборите не влияе пряко на икономиката, дано да е така и занапред“, изрази надежда той.
Рени Пейчева от Прокредит Банк демонстрира още по-голям позитивизъм и заяви, че повечето банки ще завършат годината с нелоши ръстове на отпуснатите кредити. „Банките влагаме големи усилия да убедим клиентите да инвестират. Това е трудно, защото България вече е наводнена от европейски програми с големи грантове. Клиентите се насочват към тях, но ги приемат за даденост, а те са временни и възникват проблеми“, заяви тя. По думите ѝ сред големите предизвикателства пред бизнеса е намирането на добре подготвен персонал, както и липсата на познание как производството да се преструктурира.
Според Кирил Величов от СИБАНК България е на много предно място в Европа по използване на европейски финансови инструменти, което подпомага бизнеса. Важно е обаче как тези инструменти се комбинират с грантовете, смята той.
От Сосиете Женерал Експресбанк очакват 2,7% ръст в корпоративното кредитиране тази година, а до 2020 увеличението да надмине 6 на сто, като голям принос за това ще имат инвестиционните кредити. „Няма да има фундаментални промени при заемите. Банките в България като цяло предлагат еднакви продукти при подобни лихви. Оттук насетне ще се акцентира върху гъвкавостта и индивидуалния подход към клиентите. Бизнесът остава доста предпазлив, съветът ми е представителите му да разчитат на нас като консултанти“, заяви Иван Драгомиров от банката.
Коментари