Близо 352 млрд. евро е наличният ресурс за провеждането на Кохезионната политика през този програмен период, 10,5 млрд. евро от които са насочени към програмите за трансгранично, транснационално и междурегионално сътрудничество.
Най-добрият начин да се инвестират тези средства е да се търсят спецификите на регионите, да се създават възможности за максимално използване на ресурсите и за осигуряване на заетост. Това коментира заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на трансграничния форум „България и Румъния – европейско териториално сътрудничество отвъд границите“, организиран от информационните бюра на Европейския парламент в двете страни, съобщиха от МРРБ.
За периода до 2020 г. е търсена по-голяма възможност за интегриране на финансовите ресурси при дефиниране на възможностите за изпълнение на проекти, обърна внимание Николова и обясни, че финансиран по една програма проект трябва да може да се съфинансира и от други финансови източници.
Заместник-министърът припомни, че бюджетът на програмите за Европейско териториално сътрудничество е насочен към постигането на 11 тематични цели, като всяка една от тях трябва да се фокусира върху 4 от тези цели.
Трябва да направим всичко възможно да оползотворим най-добре икономическия потенциал на регионите, подчерта Николова и представи постигнатите до сега резултати в партньорство между България и Румъния до момента. Тя съобщи, че по Програма ФАР са финансирани проекти за над 56 млн. евро. Реализираните проекти през периода 2007-2013 г. са 179 за над 326 млн. евро. С тези средства са изградени или рехабилитирани 169 км пътна мрежа, над 70 % от територията по поречието на р. Дунав е обхваната от дейности за превенция на риска и системи за ранно предупреждение за риск от наводнения, а чрез 34 интегрирани продукта е подкрепено развитието на регионите в областта на туризма.
Коментари