"Една от реформите, която ще бъде финансирана по линия на европейските програми за подпомагане, е тази в спешната помощ. 160 млн. лв. от еврофондовете отиват само и единствено за спешни центрове”. Това заяви днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на дискусия за приоритетните проекти за развитието на регион Югоизточен, предаде Фокус.
„Целта е във всички 28 областни града и в още 178 по-малки населени места да се направят спешни медицински центрове, които да осигуряват нужната навременна медицинска помощ на жителите им. Инвестиции в медицинска инфраструктура ще бъдат направени в Бургас, Ямбол, Сливен и Стара Загора.
Бюджетът на ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 ще бъде разпределен в три основни категории. Половината от бюджета, или 1.5 млрд. лв., ще бъде използван за реализиране на приоритетни проекти за подобряване на градската среда и градската инфраструктура, които са част от Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие на отделните общини. Вторият пакет инвестиции са тези в подкрепа на други ключови реформи – в сферата на здравеопазването, образованието и социалната инфраструктура. И третият пакет, който е най-важен за представителите на бизнеса, е увеличеният ресурс, който се предоставя като стартов капитал за публично-частно партньорство и с който ще се структурират фондове за градско развитие. Това заяви министърът.
По думите на министъра програмата ще подкрепи образователната реформа в страната с фокус върху средното професионално образование. Над 130 млн. лв. ще бъдат инвестирани в професионални училища в цялата страна, а над 32 млн. лв. ще бъдат насочени към Югоизточен район за 24 гимназии, избрани по критерии на Министерството на образованието и науката.
„Наблягаме върху полицентричен модел на развитие, т.е. да не се съсредоточава всички усилия само в големите 7 града на страната. Активна, силна местна власт, възможности, добра довеждаща инфраструктура и активен бизнес, който да участва в проектите, които се реализират." Това са ключовите фактори, които стимулират регионалното развитие, според министър Павлова.
„Планирали сме фонд за туристическа инфраструктура като все още сме в преговори с Министерството на финансите и Фонда на фондовете, тъй като категоричното ни мнение е, че е необходимо задължително да има такъв самостоятелен фонд”, подчерта Лиляна Павлова. Предложението на МФ и Фонда на фондовете е туристическите атракции да бъдат част от фондовете за градско развитие.
„Независимо дали ще бъдат четири или пет фонда, ресурс за проекти, генериращи приходи и подобряващи градската среда, има”, заяви тя.
Коментари