Бизнесът отправи запитване към управляващите защо важен газопровод ще заобиколи България.
Недоумение буди насочването на газопровода "Бял поток" към Румъния и оттам - за Западна Европа, заобикаляйки по-краткия път през България, игнорирайки определянето на енергийната свързаност на България със Западните Балкани. Решения за пътя на газопровода се приемат по време на нашето Европредседателство и ни обричат да станем придатък към Западните Балкани. Това пишат АИКБ, БСК и КРИБ в свое специално писмо до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова.
Работодателите посочват, че за важността на проекта "Бял поток" е говорил лично еврокомисар Марош Шефчович, който го определил като проект от "общ интерес" с трета страна. Става въпрос за Туркменистан, откъдето трябва да тръгне тръбата. Сега обсъжданият маршрут на газопровода, през който ще текат 16 млрд. куб. метра газ, е Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Черно море – Румъния – Западна Европа. Идеята е проектът да заработи през 2022 година.
"Надяваме се, че нашите представители в ЕС ще положат необходимите усилия този проект да определи България да стане разпределител със стратегическото си положение на този енергиен поток.
Надяваме се, че Вашите контакти с лидерите в ЕС по време на Българското председателство на Съвета на ЕС ще помогнат да бъде издигната ролята на България в областта на енергийната свързаност на Западните Балкани и ще дадат възможност успешно да решаваме въпросите по диверсификацията на доставката на енергийни източници, а също и връщането на позициите ни като енергиен център, които изпуснахме, докато бе спрян проектът "Южен поток", пишат още от работодателските организации.
Коментари