Участието на държавата в приватизацията на АЕЦ "Белене" ще бъде минимално. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти.
Очаква се до септември БАН да изготви технико-икономически и правен анализ за оборудването на централата.
"Търси се стратегически инвеститор. Ще отделим активите и пасивите във връзка с този проект в една отделна кампания, по всяка вероятност, ако има такъв инвеститорски интерес, какъвто беше заявен в рамките на предишния мандат, то тогава тези инвеститори ще се явят на този конкурс и ще видим дали този проект е жизнеспособен. Ако той не е жизнеспособен и няма инвеститорски интерес, ще търсим друг вариант, но така или иначе това оборудване трябва да се оползотвори по най-добрия за българското общество начин", каза Петкова, цитирана от БНР.
Процедурите за седми блок на АЕЦ "Козлодуй", но ако няма оптимистично развитие на приватизацията на "Белене", не се изключва възможността да се мисли и за седми блок, допълни министърът.
По-рано тя обясни, че и трите нерешени проблема пред реализацията на газовия интерконектор с Гърция вече не стоят на дневен ред.
Петкова посочи, че проблемите са били взимане на окончателно инвестиционно решение, провеждане на успешен пазарен тест и осигуряване на финансиране за проекта. Сега от ЕК дават 45 млн. евро, а в няколко последователни бюджетни години българското правителство потвърждава държавна гаранция в размер на 110 млн. лева.
Коментари