Без реално противопоставяне премина гласуването на първо четене на новите промени в Закона за енергетиката.
Основните предложения са две – това на "Обединени патриоти" за промяна на правомощията на КЕВР що се отнася до сделки с дялове и акции на ЕРП-та. С проекта се предлага КЕВР да има крайната дума действия по разпореждане с дялове и акции, представляващи повече от 20% от капитала на търговски дружества, които са лицензирани за пренос на електроенергия, топлинна енергия и газ - "с оглед защита на националната сигурност и обществения ред". Дава се възможност КЕВР да отнеме лиценза на компания, която се разпорежда с над 20% от дяловете си, без да е получила съответното разрешение.
Второто предложение, чийто инициатор е депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев касае свободната продажба на ток. Предвижда се излизането на ВЕИ и когенерации на свободния енергиен пазар, без НЕК да им изкупува по преференциални цени, както е сега. Ще има обаче премия т.е. обезщетение спрямо сегашните договори, тъй като повечето ВЕИ проекти са правени по европрограми и съответно може да се стигне до международни искове заради неизпълнение на договорни отношения, гарантирани от държавата.
Премията представлява разликата между пазарната цена и преференциалната цена по съответните договори. Премията ще се изплаща от т.нар. Фонд за спасение на електроенергийната система. Този фонд се попълва от такса "задължение към обществото", която обхваща зелените и кафявите добавки във фактурите за ток, от приходите от квотите за парникови сгради и 5%, които се внасят от приходите на Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и "Булгартансгаз". Ще трябва обаче да се иска нотификация от Европейската комисия, тъй като премията представлява форма на държавна помощ, макар енергийният министър Теменужка Петкова да прехвърли за мнение към финансовото министерство.
И от управляващите, и от опозицията се разбраха да се нанесат корекции в предлаганите промени между първо и второ четене, като ще има работна група. Например Петкова посочи, че трябва да има отлагателен текст в новия закон, който да касае отпускането на премия – за да бъде изчистено с ЕК дали може, кой е администратор, както и КЕВР да определи базисна референтна цена, която да се ползва при изчисляването на помощта. Тя предупреди и, че трябва да се внимава с възможни арбитражни искове за въвеждането на модела за плащане чрез премия. Червеният депутат Таско Ерменков пък каза, че го притесняват сроковете за влизане в сила на някои подзаконови актове.
Коментари