Вече има избран изпълнител за строежа на подводната част на газовата връзка България–Румъния. Това съобщи заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков пред националното радио.
Пускането на интерконектора се отлага няколко пъти заради проблем с полагането на тръба под река Дунав. Според последните прогнози на "Булгартрансгаз" до края на годината синьото гориво трябва да потече по газопровода.
През март "Булгартрансгаз" откри нов търг за избор на фирма, която да построи прехода на газопровода под Дунав, след като предишният избран изпълнител – румънски консорциум, не успя да направи това, заради което договорът с него беше прекратен. Страната ни разчита основно на тази връзка и на интерконектора с Гърция за разнообразяване на доставките на природен газ, заяви заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.
"От друга страна, го виждаме като полезно развитие на нашата инфраструктура на база на това, което се случва в "Терес" и "Силистар", в двата блока и потенциала, който виждаме там, отделно и в "Хан Аспарух", ако се открие газ, да може тази газ да бъде дистрибутирана в различни посоки. Проблемният участък под река Дунав ще се строи от консорциум с международно участие. Немска компания или австрийска, ако не се лъжа, които точно с такива дейности се занимават. Самият консорциум не ми е ясно, в интерес на истината, как се казва", заяви той.
Прогнозната стойност за изпълнението на новите геоложки сондажи за полагане и изтегляне на тръбите е 4,7 милиона евро без ДДС, а общата стойност на проекта 24 милиона евро. Дължината на трасето е 25 километра, от които над 15 на българска територия. Капацитетът на връзката се очаква да бъде около 1,5 милиарда кубически метра природен газ годишно.
Коментари