По-скоро няма шанс АЕЦ "Белене" да заработи. Пазарната тенденцията е цените на електроенергията да падат, а търсенето – да намалява. Трябва да се дадат преференциални тарифи за изкупуване на енергията в пъти по-високи, отколкото Националната електрическа компания (НЕК) иска от регионалните дистрибутори. Едва ли стратегически инвеститор би дал 3-4 млрд. евро за допострояване на централата, без да му е гарантирана висока изкупна цена. Това заяви в ефира на БНР Мартин Владимиров – експерт от Центъра за изследване на демокрацията.
„Единичната цена на електроенергия от възобновяемите източници пада драстично и в момента се доближава до цените, които са нужни, за да се изплати инвестицията на една ядрена електроцентрала, т.е. дали ще инвестираме в ядрена електроенергия или във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) – е горе-долу едно и също, независимо какво много ядрени лобисти в България говорят, нали?“, коментира Владимиров.
Според експертът не е възможно електроенергията от една нова електроцентрала да е конкурентна на вече съществуващите мощности.
Мощностите у нас са 4 пъти по-големи от потреблението и по-правилно е да се инвестира в енергийна ефективност, тъй като страната ни е 3 пъти по-малко енергийно ефективна от Германия и спестяванията от подобна политика биха били солидни.
„Тези спестявания в потребление на електроенергия всъщност ще заместят нуждите от нови мощности, предвид факта, че в един момент ще затворим Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" и трябва да се затворят поне 1500 мегавата мощности от вече застаряващи ТЕЦ-ове“, допълни Владимиров.
Коментари