Националната електрическа компания (НЕК) е решила да не обжалва решението на Международния арбитражен съд по казуса "АЕЦ Белене". Това става ясно от съобщение на Министерския съвет (МС).
Международното адвокатско дружество "White and Case", което представляваше интересите на НЕК пред Международния арбитражен съд, е готово с поисканото от премиера Борисов становище какви са възможностите да се обжалва решението. Адвокатите посочват, че възможностите да се обжалват страна на България са твърде ограничени, защото арбитражни решения по търговски дела се считат за окончателни и задължителни. Има обаче възможност за технически корекции и те вече са поискани от страната ни.
"Атомстройекспорт" е приела четири от седемте грешки, посочени от българската страна, което ще намали дължмата от НЕК сума. Очаква се окончателното произнасяне на съда в Женева. Електрическата ни компания е била запозната с всички хипотези за оспорване на решението на Арбитражния съд и е взела решение обжалване да не се предприема.
По-рано днес темата "Белене" коментира енергийният министър Теменужка Петкова. По думите ѝ България е осъдена не заради спирането на проекта през 2012 година, а защото през 2008 година двама директори на НЕК Мардик Папазян и Любомир Велков са поръчали оборудване за "Белене" без решение на УС на Националната електрическа компания. НЕК никога не е имала ресурс да направи проекта, който струва 20 млрд. лева към 2012 година, заяви категорично Петкова.
Тя припомни, че докато беше шеф на АДФИ, е сезирала прокуратурата за действията на Папазян и Велков, но Петкова беше уволнена от АДФИ по времето на кабинета "Орешарски". Сега производството срещу Папазян и Велков е възобновено, след като е подадена жалба от министъра чрез НЕК.
Коментари