Между 50 и 60 на сто от тютюнопроизводителите в България са се отказали от производството на тютюн, а броят на регистрираните в Министерство на земеделието (МЗ) производители не отговаря на реалните цифри. Тютюнопроизводството скоро ще остане в миналото. Това заяви Асен Кючюков, лидер на Националната конфедерация на тютюнопроизводителите в България, в ефира на БНР.
Прогнозата се потвърждава и от факта, че тази година се наложи двукратно удължаване на срока за регистрация на тютюнопроизводителите с обработваемите от тях площи и сключени договори за произведения тютюн. По данни на МЗ има 6 хиляди регистрирани производители, а това е едва една осма част, обясни Кючуков. По думите му хората губят интерес и мотивация да развиват тази дейност у нас поради трудности с договорите за изкупуване и ниските изкупни цени на продукцията.
Договорът между тютюнопроизводителя и търговеца на пазара за съжаление e хвърчащ лист без юридическа стойност и ще продължи да бъде така, допълни още Асен Кючуков и обясни, че производителите сключват по 4-5 договора за един и същи масив, един и същи парцел и едно и също количество ориенталски тютюн, като това се прави само за да бъде защитен производителят откъм изкупна цена.
„Коректност ще има, когато стигнем цени между 8 и 10 лв. на килограм. Разликата в цената със съседна Гърция е 100% отгоре. Родопите се обезлюдиха. Ако идете в селата, където се е отглеждал тютюн, ще видите, че няма млади, няма и възрастни хора. Отидоха в съседна Гърция. Работят за гърци, които отново произвеждат тютюн“, добави експертът.
Данните сочат, че през изминалата година са произведени 16-17 хил. тона ориенталски тютюни, а тази година да добивът няма да бъде повече от 6.5 тона. Кючюков изрази опасения, че са възможни протести на тютюнопроизводителите и прогнозира, че ако въобще има някакви протести, то те ще бъдат за изкупените, но неизплатени количества за миналата година.
Коментари