Основните изкупвачи на български мед са две фирми от Германия и една от Полша. Те определят цената. В световен мащаб основните монополисти са девет, които са си разпределили зоните, в които ще работят. България изнася мед за Германия, а Румъния – за Италия. Това заяви в Добрич Росимир Матеев, председател на новоучредената Конфедерация на пчеларите.
Годишно страната ни експортира между 8 и 15 000 тона, пише "Монитор". В момента миналогодишната реколта мед се изкупува по 5.20 лв. за кг. Прогнозната цена на пчеларите за нова реколта е 6 лв. за кг, но според Матеев, преработвателите вече са се договорили за изкупна цена от 4.50 лв., което изобщо не е изгодно за пчеларите.
Три са основните проблеми в бранша, подчерта Матеев - кражбите на пчели, зимната смъртност и отравянето им от арендатори. Отравянето е най-големият проблем, тъй като е трудно да бъде установено кой точно е пръскал с препарати и е унищожил пчелите. Затова има предложение да се създаде компютърна информационна система, която да се грижи за предотвратяване тровенето на пчелите. Арендаторите, които ще пръскат нивите си, ще получават SMS, който да ги информира къде в района има кошери. Най-много отровени пчели има в Добричка област, където се произвежда над 35 на сто от меда в цялата страна, следват Плевен, Ямбол, Бургас, Пловдив, Пазарджик.
“Миналата година беше много тежка за пчеларството – имаше много дъждове, зимата беше тежка и смъртността – висока. Добивите в по-силните райони бяха около 35 кг, в по-слабите – едва 7-8 кг. По принцип добивите в Добруджа са по 50 кг
Лично аз съм оптимист за 2015-а и смятам, че годината ще е добра”, каза Росимир Матеев, който присъства на откриването на 12-ото специализирано изложение “Пчеломания”. Организираторите от Добрички панаир събираха близо 70 фирми от България, Румъния, Гърция и Сърбия.
Коментари