Преработвателите на мляко извиват ръцете на производителите от години. Дори и да дойде субсидия, тя отива в млекопреработвателните предприятия и цената на млеката – краве, овче и козе – пада. Млечният сектор е обречен. Това каза председателят на Националното сдружение на млеко- и месопроизводителите Танчо Колев по повод кризата в млечния сектор пред националното радио.
Ниската изкупна цена на млякото и картелните споразумения са основните проблеми за млекопроизводители, смята Колев.
"Преди имаше фермерски пазари, които и сега ги има в Европа. С влизането ни в ЕС те бяха премахнати и всичко беше прехвърлено в млекопреработвателните предприятия, т.нар. "мандри". И тези мандри решиха да правят каквото си искат – не само с производителите, но и с потребителите. Те веднъж ги лъжат в етикетите и втори път с цената. От 35 до 40% са паднали цените на суровото мляко в България, а цените са абсолютно същите. Те достигнаха цената на агнешкото и телешкото. Цялата работа е, че няма държава, която да контролира. Нас ни контролира какво е млякото, но никой не контролира какво се продава на пазара", каза той.
По думите му няма как да се изчисли процентът на сухото мляко в млечните продукти, въпреки че по закон не трябва да надхвърля 20%.
"Не знам как може на пазара да се нарича българско кисело мляко, при положение че половината от млякото е кондензирано, внесено от Полша, а другата половина е прясно мляко от Румъния. Какво му е българското, това е фалшификат! Даже и кофичката е от чужбина. Това е измама! След 5 години животновъдство няма да има, въпреки че не искам да съм лош пророк", заяви Колев.
Коментари