Понятието за "баланс" никога не е било полезно, тъй като е твърде ограничаващо, поне според социолога Трейси Броуър. За да не остане грешно разбрана, тя не застъпва идеята, че трябва да се откажете от стремежа си да имате пълноценна кариера и процъфтяващ личен живот, а още по-малко пък трябва да избирате или едното, или другото.
Нейната теория е, че думите, които използваме, оформят начина, по който мислим. Ескимосите имат 50 различни думи за сняг, а саамите, които живеят в Норвегия, Швеция и Северна Финландия, имат 1000 различни думи за северни елени. Нуждите им да знаят, да оцеляват и да разбират средата формират техния език. Начинът, по който говорят и изразяват идеи, засягат тяхното мислене и действия.
Може би се чудите, какво не е наред с думата "баланс"? И какви са тези алтернативи, които би трябвало да ни помогнат да оформим по-добре проблема, възникващ между работата и личния живот?
1. Балансът "работа-живот" разделя работата от живота
Повечето от нас работят, защото искат да могат да издържат и помагат финансово на себе си, на семействата си. В идеалния свят ние всички вършим работа, с която се гордеем и която ни дава смисъл и цел. Но дори и ако работата ви не ви носи радост с всеки нов ден, тя е част от това, което всеки от нас прави и от приноса, който имаме за обществото.
Когато разделяте работата и живота, е малко по-трудно да направите тази връзка. Но когато мислите за работата като част от пълноценния живот и цялостния опит, става по-лесно да се види, че успехът в един аспект често подкрепя друг.
2. Създава илюзия за живота без работа
Да загубиш равновесие и да паднеш определено не е приятно. Лошото на постоянното мислене за баланса е, че се създава усещане как нещата могат бързо да излязат от равновесие и това да доведе до ужасни резултати. Доста стресиращо, не мислите ли? По-конструктивно е да мислите за живота и работата като за постоянно развиващи се и променящи се от ден за ден или година до година.
3. Ограничава мисленето
Мисля, че всеки човек заслужава много повече от баланс в живота си. Балансът е ограничаваща концепция и ако поставим границата твърде ниско, няма да поискаме достатъчно от себе си, от нашите лидери и от нашите компании. Винаги съм харесвала мантрата, че "можеш да я получиш всичко, просто не всичко наведнъж."
Коментари