Една от основните слабости на смартфоните е, че с времето батериите им започват да издържат все по-малко. Причината е в химическите процеси, които се случват в самата батерия, съобщава Business Insider.
Днешните батерии на смартфоните са литиево-йонни. Те са изградени от различни слоеве. Едната страна е негативният полюс, а другата - положителният. По средата има течен електролитен полимер, който позволява на двата полюса да прехвърлят електронни помежду си. Именно тази химична реакция създава електричеството, което се използва от телефона.
Електроните в анода (негативната страна) са със силен заряд и се прехвърлят към катода (положителната страна) в "търсене" на зона с по-малък заряд. Така те "оставят" своите литиеви атоми, които стават положително заредени и преминават през електролита към катода в търсене на своите електрони.
Така в катода се оказва група от литиеви атоми и електрони, които обаче не се събират заедно. Тогава батерията е изтощена. Когато към нея се приложи електричество, т.е. започне да се зарежда, процесът се обръща. В анода електроните и литиевите атоми вече могат да се обединят и са готови за нов цикъл на батерията.
Всеки такъв цикъл обаче води до известни загуби. След около 400 презареждания, батерията губи около 20% от капацитета си. Ако оставяте често батерията да стигне 0%, процесът ще се ускори. Затова батерията започва да се изтощава все по-бързо. Резките температурни промени също увреждат батерията, както и продължителните големи натоварвания.
Коментари