Той може да улесни живота ни безкрайно. Но дали е безобиден? Според редица изтъкнати специалисти ако изкуственият интелект бъде оставен без контрол, той може да се превърне в сериозна заплаха за обществото. Стивън Хокинг, Илон Мъск и десетки други авторитетни учени и технологични лидери са подписали писмо, предупреждаващо за възможните опасности при разработването на изкуствен интелект, пише Live Science.
Наред с авторитети като известния физик и милиардера основател на SpaceX и Tesla Motors, писмото са подкрепили изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT), Кеймбридж, Google и други институции.
Писмото изтъква ползите от изкуствения интелект, но наред с това предупреждава за рисковете. „Заради огромния потенциал на изкуствения интелект е важно за изследователите да знаят как да се възползват от предимствата му, избягвайки потенциалните капани“, се посочва в писмото. Едно от основните послания е, че „всички системи с изкуствен интелект трябва да правят каквото ние искаме да правят“.
От разпознаване на реч до самоуправляващи се автомобили – прогресът в областта на изкуствения интелект увеличава въздействието му върху човечеството, отбелязват авторите на писмото. Те подчертават, че проучванията трябва да се фокусират не само върху усъвършенстването на технологията, а и върху ползите за обществото. До този момент учените работят най-вече върху „неутрални“ цели, а не към цели с положителен ефект.
Писмото цитира документ, изброяващ изследователските приоритети в областта на изкуствения интелект, сред които са проучване на въздействието на машините върху трудовата заетост, осигуряване на етично поведение на автономните машини и оръжия и поддържане на необходимия контрол върху изкуствения интелект.
Не за първи път Хокинг, Мъск и други специалисти предупреждават за опасностите на изкуствения интелект. През декември 2014 година Хокиг заяви, че развитието на изкуствения интелект може да „предвещае края на човешката раса“.
Коментари