Мнозина от нас прибягват до услугите на електронната енциклопедия Wikipedia, но може би не си даваме сметка за истинския мащаб на съдържащата се в нея информация. Френският студент по инженерство Оуен Корне е преосмислил начина, по който виждаме и употребяваме информацията и по-специално страниците на Wikipedia, пише Gizmag.
Креативният му проект WikiGalaxy превръща всяка статия от онлайн енциклопедията в звезда от виртуална галактика, в която можем да пътуваме, без да напускаме стаята си.
Пробната версия на WikiGalaxy, която в момента може да се види с браузърите Chrome и Fireworks, предлага визуализация на предлаганата информация. Може би това не е най-интуитивният начин да бъде възприета, но със сигурност е удивителен.
Пробната версия на проекта съдържа 100 хиляди статии-звезди, сред които потребителят се движи или гледайки ги отгоре, или прелитайки през тях. Има възможност за търсене по теми, но заради ограниченията на пробната версия не винаги може да се достигне до търсената страница. След избора на някоя от наличните публикации, към свързаните статии се разклоняват жълти нишки, които улесняват проучването на други материали по темата.
Статиите на виртуалната галактика са създадени с HTML5, CS33, WebGL, JQuery и THREE.js. В момента използването й все още е малко тромаво, но това ще се изглади с течение на времето. Корне възнамерява да въведе система за кодиране на цветове, да групира теми и дори да добави поддръжка за шлема за виртуална реалност Oculus Rift.
Коментари