Експерименталният самолет, задвижван от слънчевата енергия, "Солар импулс" се приземи нощес на летището на столицата Вашингтон – предпоследен етап от прелитането на САЩ преди финала, предвиден за началото на юли в Ню Йорк, предаде АФП.
Едноместната машина, пилотирана от швейцареца Бертран Пикар, който се редува в управлението й със своя сънародник Андре Боршберг, кацна леко на международното летище "Дълас" във Вирджиния, близо до Вашингтон.
Доволен и щастлив, че е завършил полета, Бертран Пикар заяви: "Може да изглежда лесно, но това е плод на много работа – десетина години за разработване на самолета и за изучаване на историческите и сегашните метеорологически рекорди". Според него полетът доказал, че човек може да извърши невероятни неща с новите енергии. Убеден е, че самолетът е толкова ефикасен и надежден, че може да лети без гориво ден и нощ, пише БГНЕС.
Машината ще остане две седмици в района на Вашингтон и ще бъде изложена в националния музей на въздухоплаването и космоса в Смитсоновия институт.
"Солар импулс" тежи 1600 кг и е направен от въглеродни фибри. Има размах на крилата 63,4 м – колкото на Боинг 747 - и се захранва от 12 000 фотоволтаични клетки, способни да произведат достатъчно електричество, за да заредят 400- килограмовата му литиева батерия, от която се подава ток за четирите витлови електрически мотора от 10 конски сили всеки.
Прелитането на САЩ започна на 3 май близо до Сан Франциско, Калифориня. След това самолетът последователно стигна до Феникс (Аризона), Далас (Тексас), Сейт Луис (Мисури) и Синсинати, Охайо.
Андре Боршберг и Бертран Пикар планират обиколка на света през 2015 г. с подобрена версия на самолета.
Коментари